Rekolekcje dla małżeństw – weekend podstawowy – Legnica

Dialog – ostatnia deska ratunku dla małżeństwa.

W dniach 31.08-02.09.2018r., odbył się weekend podstawowy dla małżeństw w Ośrodku Caritas w Legnicy . Parą prowadzącą byli Ada i Rafał Kołodziejowie, którzy po raz pierwszy występowali w tej roli, pary współprowadzące to Irenka i Rysiu Orzelscy, Halinka i Leszek Michalewicz oraz Ks. Mariusz Habiniak, który roztaczał nad nami opiekę duchową i dla wielu był wsparciem w dialogu. Uczestniczyło 10 par z rożnych diecezji.  Sympatycznym akcentem tych rekolekcji była para z 53 letnim stażem małżeńskim, która bardzo solidnie pracowała i pokazała, że o małżeństwo trzeba dbać zawsze niezależnie od stażu. Uczestnicy przyglądali się relacjom panującym w ich małżeństwach. Po trudach pierwszego dnia, w sobotę w uczestnikach obudziła się nadzieja na odbudowanie tego co popsuli. Dobra atmosfera, życzliwość sprawiły, że wszyscy starali się wykorzystać darowany im czas na pogłębienie więzi w małżeństwie i budowanie coraz lepszych relacji poprzez dialog o tym świadczyły świadectwa :
Duży staż małżeński:
– Przyjechaliśmy z nadzieją i wyjeżdżamy również z nadzieją na nowe, lepsze życie.
– Przyjechałam bez oczekiwań. Jestem pozytywnie zaskoczona otwarciem się swoim i męża, przed przyjazdem czułam niepewność.
– Utwierdzenie się na drodze dialogu, że wybrałam właściwie i chcę być ze swoim wybranym.
Podoba mi się zaproponowana forma dialogu. Szczególnie dla ,gwałtowników’. Pozwala to wysłuchać siebie bez wzajemnego przerywania sobie.
 
Mały staż małżeński:
– Nowość, pozytywne zaskoczenie po innych rekolekcjach, że była integracja małżonków, a nie z grupą.
– Na początku była ciekawość, miłe zaskoczenie. Po rekolekcjach czuję radość ze szczerej rozmowy, ze zrzucenia bagażu przeszłości, oczyszczenia atmosfery, sumienia.
– Ciekawość sceptycyzm. Po rekolekcjach czuje radość i chęć podzielenia się tym z innymi, jest to piękna forma bycia ze sobą.
– Szukaliśmy pomocy – deski ratunkowej. Tu zdaliśmy sobie sprawę, ile trzeba pracy włożyć, aby nasze małżeństwo było pełniejsze. Wyjeżdżam z nadzieją na lepsze życie ze sobą i z Bogiem.
– Pierwszy dzień męka, drugi otchłań. Coś się pojawiło – nadzieja na zmartwychwstanie. Niedziela – nadzieja zmartwychwstania, dla naszego małżeństw.

Ryszard i Irena Orzelscy