Rekolekcje dla par niesakramentalnych w powtórnych związkach po rozwodzie

Nadzieja, na bycie bliżej Boga..

W dniach 24-26.02.2017r., odbyły się w Krzeszowie rekolekcje dla par niesakramentalnych w powtórnych związkach po rozwodzie. Pary prowadzące to Rysiu i Irenka Orzelscy oraz Andrzej i Ania Wanatowie z Oświęcimia, para niesakramentalna, która od kilku lat żyje ze sobą jako białe małżeństwo oraz ks. Mariusz Habiniak. Mimo ogromnego wysiłku prowadzenia rekolekcji w dwie pary, ponieważ trzecia para z powodów rodzinnych musiała zrezygnować. To co usłyszeliśmy w świadectwach uczestniczących par upewnia nas, że warto się trudzić.W rekolekcjach wzięło udział sześć par z tego tylko jedna para z poza naszej diecezji oraz siostra Paula Kurek, benedyktynka z Krzeszowa. Mimo zaskoczenia, co do formy rekolekcji wszyscy starali się wykorzystać darowany im czas na pogłębienie więzi w małżeństwie i budowanie coraz lepszych relacji poprzez dialog ze sobą i z Panem Bogiem. Poranna Adoracja Najświętszego Sakramentu była ogromnym przeżyciem zarówno dla uczestników jak i prowadzących.

Ze świadectw uczestników :

– Wyjeżdżam z uczuciem spokoju i postanowieniem pracy nad sobą. Przeżyłam przemianę i doświadczyłam miłości Boga, który jest z nami i nas kocha.

– Wyjeżdżam zmęczona ale i radosna. Cieszę się, że lepiej poznałam męża co pozwoli mi bardziej go rozumieć. Lękam się, czy damy radę trwać w dialogu.

– Zobaczyłem jak ważny jest dialog, czego zabrakło w sakramentalnym małżeństwie.

– Wyjeżdżam z poczuciem, że nie jestem sam. Postanowiliśmy być dalej razem mimo świadomości życia w grzechu ciężkim. Uczucia bolesne, bo trzeba było zmierzyć się z tym co zamiotłem “pod dywan”.

– Otrzymaliśmy wiele wskazówek by być bliżej Boga i nie zwracać uwagi na osądy, oceny innych.

– Te rekolekcje pozwoliły mi zobaczyć miłość jako dobro, bo jako druga żona czułam się gorsza. Zobaczyłam, że uczucia jakie są we mnie to zazdrość, która mnie niszczyła. Wyjeżdżam ze światełkiem, że warto dobrze odczytywać uczucia i je nazywać

Ryszard i Irena Orzelscy