Rocznica istnienia naszego ośrodka

20 LAT OŚRODKA SPOTKAŃ MAŁŻEŃSKICH
w Diecezji Legnickiej

I weekend w Strzegomiu
I weekend w Strzegomiu

19 października 2013r. w Krzeszowie u stup Matki Bożej Łaskawej, animatorzy i zaproszeni goście zgromadzili się aby podziękować Bogu za 20 lat pracy na rzecz małżeństw i możliwość krzewienia zasad dialogu oraz zawierzyć Maryi siebie i małżeństwa, które uczestniczyły w specjalnych rekolekcjach uczących komunikacji w małżeństwie. Nasze świętowanie dzielili z nami Dorotka i Waldek Bednarscy – liderzy krajowi Spotkań Małżeńskich , uroczystej Mszy świętej przewodniczył‚ i homilię wygłosił‚ Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Legnickiej ks. Bogusław Wolański, który przekazał‚ na nasze ręce list Ks. Biskupa Stefana Cichego, w którym Ks. Biskup dziękuje wszystkim animatorom za pracę na rzecz małżeństw i zapewnia nas o swojej pomocy i modlitwie aby to tak potrzebne dzieło rozwijało się.

Krystyna i Dariusz Budzikowie

A jak to się zaczęło? W 1993 roku młodzi wówczas małżonkowie Krzysia i Darek Budzikowie, po przeżyciu rekolekcji dla małżonków, zapragnęli by ośrodek prowadzący takie rekolekcje powstał w tworzącej się wówczas nowej diecezji Legnickiej. To dzięki ich pomysłom, które przeradzały się w działanie, wsparciu ks.Bronisława Piśnickiego, który od momentu powstania ośrodka jest animatorem Ruchu Spotkań Małżeńskich w Diecezji, w listopadzie 1993 roku przy wsparciu animatorów z Wrocławia został zorganizowany pierwszy weekend podstawowy dla małżeństw. Od tamtej pory takie weekendy organizowane są kilka razy w roku.

Ks.Bronisłw Piśnicki w dialogu
Ks.Bronisłw Piśnicki w dialogu

Przez 20 lat w pracach Ośrodka uczestniczyo 28 par animatorskich i 14 kapłanów. Obecnie Ośrodek tworzy 7 par animatorskich i dwóch kapłanów. Do ks.Bronisława Piśnickiego dołączył ks.dr.Paweł Oskwarek. Spotkania Małżeńskieskie organizowane były w Bolesławcu w klasztorze sióstr Adoratorek Przenajświętszej Krwi Chrystusa, później przez krótki czas w ośrodku Ruchu Światło i Życie  w Kowarach a od 2007 roku w Ośrodku Fundacji Wioski Franciszkańskiej w Janicach. Obecnie korzystamy z gościnnych progów Caritas w Legnicy.

Rekolekcje w Legnicy
Rekolekcje w Legnicy

Dziś Ośrodek opró rekolekcji podstawowych dla małżeństw organizuje:

– rekolekcje dla narzeczonych

– rekolekcje pogłębiającece dla tych co byli na rekolekcjach podstawowych

– turnusy wakacyjne

– regularne spotkania poweekendowe.

Irena i Ryszard Orzelscy

Liderzy Ośrodka Spotkań Małżeńskich

w Diecezji Legnickiej